Jaunumi

14 dec
2017

Juris Pūce: Kāpēc Rīga joprojām dzīvo uz parāda?

Šonedēļ tiks apstiprināts Rīgas nākamā gada budžets. Galvaspilsētas budžeta deficīts šobrīd ir sasniedzis gandrīz 50 miljonus eiro un katru gadu turpina pieaugt. Jaunas ekonomiskās krīzes gadījumā šāda dzīvošana uz parāda vissmagāk skars tieši Rīgas sociāli vismazāk aizsargātos iedzīvotājus.

Rīgas pilsētas budžeta izdevumi nākamajā gadā sasniegs aptuveni 950 miljonus eiro, kas ir par 50 miljoniem mazāk nekā plānotie ieņēmumi. Latvijas budžeta sistēma ir būvēta tā, ka, piedzīvojot ekonomisko izaugsmi, pirmās lielākus ienākumus sāk gūt tieši pašvaldības. Taču tas nozīmē, ka ekonomiskās krīzes gadījumā pašvaldības ir arī pirmās, kas sāk izjust ieņēmumu pazemināšanos.

Šobrīd Latvijas ekonomika turpina augt, līdz ar to lieliski pildās daudzu pašvaldību un tostarp arī Rīgas budžets. Šis būtu īstais brīdis, lai naudu ne tikai aizņemtos un tērētu, bet beidzot arī sāktu uzkrāt. Diemžēl Rīgas mērs Nils Ušakovs neizceļas ar prasmēm līdzsvarot budžeta ienākumus ar izdevumiem – neatkarīgi no tā, kāds ir valsts izaugsmes temps.

Pagaidām dzīve uz parāda rīdziniekus pārāk neskar. Parādu procenti ir zemi, pašvaldības ienākumi turpina pieaugt, un pilsēta ar budžeta deficītu tiek galā labi. Tomēr kas notiks gadījumā, ja pēkšņi atkal iestāsies ekonomiskā krīze? Rīgas ienākumi strauji kritīsies, līdz ar to būs jāaizņemas vēl vairāk un par, iespējams, lielākiem procentiem. Vai arī iespējas aizņemties vairs nebūs vispār.

Tieši šādu situāciju Latvija piedzīvoja pirms gandrīz desmit gadiem, kad mūs skāra dziļa ekonomiskā krīze, kurai nebijām gatavi. Šādā gadījumā Ušakova kungam neatliks nekas cits, kā skarbi apgriezt pilsētas izdevumus, kas vispirms skars sociāli mazaizsargāto cilvēku grupu, par kuru šobrīd mērs tik ļoti iestājas.

Tāpēc tagad ir īstais brīdis, lai sāktu uzkrāt nebaltai dienai, nevis tikai turpinātu audzēt budžeta deficītu, pieņemot, ka Latvijas ekonomiku nākotnē gaida tikai nebeidzama augšupeja. Pagaidām atliek vien cerēt, ka tuvākajos gados krīze nepienāks.