Jaunumi

28 nov
2017

Āgenskalna tirgus novests līdz avārijas stāvoklim, visticamāk, apzināti ļaunprātīgas izsaimniekošanas rezultātā

Pēc šodien Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejas ārkārtas sēdē sniegtās informācijas, "Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstībai" (LRA/LA) Rīgas domes frakcija noskaidroja, ka Āgenskalna tirgus atrodas avārijas stāvoklī. Ilgstošas nolaidības rezultātā Āgenskalna tirgu neizbēgami nāksies slēgt uz nenosakāmu laiku, lai novērstu iespējamo dzīvības un veselības apdraudējumu. LRA/LA vērsīsies Ģenerālprokuratūrā, lai tiktu izvērtētā iesaistīto amatpersonu atbildība.

Šodien, pēc Rīgas domes opozīcijas deputātu ierosinājuma, notika Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas ārkārtas sēde, kurā tika apspriesta esošā situācija ap Āgenskalna tirgu un iespējamie nākotnes plāni.

 Kā sēdē noskaidrojās, kultūrvēsturiski nozīmīgais Āgenskalna tirgus jau 20 gadu garumā nav pienācīgi uzturēts un šobrīd pat nav izstrādāta plāna, kā tirgu attīstīt nākotnē.

LRA/LA frakcijas vadītājs Juris Pūce norāda, kā tā ir klaja bezatbildība pret Āgenskalna apkaimei un visai Rīgai nozīmīgu kultūrvēsturisku celtni. “Ir skaidrs, ka, ja tirgus ēka ilgstoši netiek pienācīgi uzturēta, tā likumsakarīgi kļūst bīstama. Ir nopietni jāvērtē iesaistīto pušu atbildība, kas tik svarīgu kultūrvēsturisku mantojumu ir spējušas novest līdz šādai situācijai,” savu nostāju pauž LRA/LA frakcijas Rīgas domē vadītājs.

Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputātiem skaidroja, ka kultūrvēsturiskais Āgenskalna tirgus iznomāts apakšīrniekiem par 0.1 līdz 0.20 eiro par vienu kvadrātmetru.

“Es teiktu, ka vienkāršam rīdziniekam nav pa spēkam iegūt tik izdevīgus nosacījums tirgus platības nomāšanai. Tas, manuprāt, norāda uz ļaunprātīgu izsaimniekošanu, kā rezultātā līdzekļu trūkuma dēļ Āgenskalna tirgus ir novests līdz avārijas stāvoklim. Turklāt, nomniekam līgumā ir bijušas iekļautas saistības investēt tirgus attīstībā, taču tas, kā varam secināt pēc kritiskā stāvokļa, kādā ēka atrodas, nav darīts. Vai kārtīgs saimnieks šādi apietos ar savu īpašumu un atstātu to bez pilnīgas uzraudzības?,” jautā LRA/LA deputāts Māris Mičerevskis, piebilstot, ka LRA/LA frakcija plāno vērsties Ģenerālprokuratūrā, aicinot izmeklēt notikušā apstākļus.

Lai rīdzinieki saprastu, cik kritiskā situācijā Rīgas domes bezdarbība ir novedusi Āgenskalna tirgu, LRA/LA frakcijas vadītāja vietnieks Viesturs Zeps norāda uz galvenā būvinženiera teikto, kurš veicis Āgenskalna tirgus ekspertīzi. ”Kā mums sēdē skaidroja ekspertīzi veikušais būvinženieris, viņš pats un arī bērnus šobrīd tirgū iekšā nevestu. Tāpat viņš norādīja, ka īpaši bīstama situācija ir “Norvik” bankas darbiniekiem, kas jebkurā brīdī var iebrukt tirgus pagrabā. Tās ir tiešas sekas ilgstošai un ļaunprātīgai bezdarbībai 20 gadu garumā, kuras pēdējos deviņus gadus nav risinājis arī esošais mērs Nils Ušakovs,” skaidro Zeps.

LRA/LA Rīgas domes deputāts Ansis Ansbergs skaidro, sēdē pieņemts smags lēmums: “Būvinženieru atzinums šajā jautājumā ir skarbs - ēkas konstrukcijas ir nolaistas līdz kritiskam stāvoklim un tirgus slēgšana šobrīd ir neizbēgama. Kopā ar opozīcijas kolēģiem esam panākuši, ka pirmie soļi tirgus sakārtošanā ir sperti – gan “Rīgas Centrāltirgum”, gan Rīgas domes Īpašumu departamentam uzdots izstrādāt tirgus attīstības plānu, kurā tiks iekļauts arī plāns, kā teritoriju savest kārtībā un atsākt ekspluatāciju.”