Jaunumi

08 mar
2018

8. marts

Šodien 8.marts - Starptautiskā sieviešu solidaritātes diena. Diena, kura Latvijā un ne tikai Latvijā ir pārveidojusies par Sieviešu dienu - dienu, kurā pierasts tuvām un pazīstamām sievietēm uzdāvināt kādu ziedu un apsveikt. Bet ar ko apsveikt?


Vēsturiski dienu sāka atzīmēt, lai atbalstītu sievietes cīņā par vienlīdzīgām tiesībām. Ja atskatās uz to vairāk kā simtgadi, kopš atzīmē 8.martu, tad panākumi šajā cīņā ir bijuši daudzi. Tagad ir grūti iedomāties, bet vēl tik nesen sievietēm nebija tiesību balsot vēlēšanās un kandidēt tajās, nebija tiesību rīkoties ar savu mantu un lēmumus par ģimenes dzīvi bija tiesīgi pieņemt tikai vīrieši.

Tomēr cīņa par vienlīdzīgām tiesībām sievietēm nav beigusies. Ekonomiskā ietekme, kontrole pār darba tirgu - tas viss pagaidām ir galvenokārt vīriešu rokās. Un jāatzīst, kā ir - pārvaldām šo lauku mēs, vīrieši, ne pārāk taisnīgi. Latvijā sievietes nopelna vidēji par 17% mazāk nekā vīrieši. Un stereotipi šajā jomā ir dziļi mūsu prātos - joprojām ir meiteņu un zēnu profesijas un mācību programmas, ko vairs nevar pamatot ar nepieciešamību lietot fizisku spēku.

Tad, kad godīgi sev atbildēsim - kāpēc elektriķis vidēji saņem ievērojami vairāk nekā medmāsa, tad arī spersim nākamo soli cīņā par sieviešu līdztiesību.

Foto: LETA