Jaunumi

09 nov
2017

Andris Bačkurs: Attaisnoto izdevumu samazināšana ir liela kļūda

Finanšu ministrija (FM) tērē vairākus tūkstošus eiro nodokļu maksātāju naudas, lai pastāstītu, cik ļoti laba nodokļu politika ir izstrādāta un cik daudz ikviens iegūs. Diemžēl FM ir pierādījusi, ka vārdi nesaskan ar darbiem.

Jaunais piedāvājums, ierobežot attaisnotos izdevumus līdz 600 eiro gadā, nepieciešams, lai kompensētu nodokļu reformas rezultātā radušos iztrūkumu. Taču tas ir absurdi, jo jaunais regulējums paredz, ka uz attaisnoto izdevumu grupām darbosies divi summārie limiti. Attaisnotie izdevumiem par medicīnu un izglītību nedrīkstēs pārsniegt 50% no apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 600 eiro gadā katram ģimenes loceklim. Savukārt attaisnotie izdevumi par pensiju fondiem uzkrājošo apdrošināšanu nedrīkstēs pārsniegt 10% no apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 4000 eiro gadā. Papildus tam attaisnotajos izdevumos bez ierobežojumiem vairs nevarēs iekļaut izdevumus par operācijām un zobārstniecību, kā tas bija līdz šim, jo arī uz šiem izdevumiem attieksies 600 eiro limits gadā. Tāpat valdība ir iecerējusi samazināt normatīvajos aktos noteikto termiņu attaisnoto izdevumu atgūšanai no 5 gadiem uz 3 gadiem.

Valdība saka, ka cīnīsies pret aplokšņu algām un ēnu ekonomiku, bet diemžēl realitāte ir pavisam pretēja. Situācijā, kad Latvijā ēnu ekonomika pārsniedz 25% un valdība vēl piedāvā ierobežot attaisnoto izdevumu atgūšanas apmēru, klusībā cerot, ka ar sodiem varēs izskaust aplokšņu algas, tā nedara neko citu, kā vien demonstrē savu nekompetenci. Šis ierosinājums vēl vairāk stimulēs iedzīvotājus nemaksāt nodokļus un dot priekšroku aplokšņu algām.

Esmu pārliecināts, ka šie FM piedāvātie grozījumi nedos nekādu pievienoto vērtību ne valsts ekonomikai, ne iedzīvotājiem. Rezultātā valsts būs zaudētāja, jo mūsu "dārgā" valdība atkal būs nodemonstrējusi savu liekulīgo dabu un faktiski pati veicinājusi nodokļu nemaksāšanu. Vēl vairāk - tā kārtējo reizi bus pierādījusi, ka cilvēks šai valstī nav vērtība un, iespējams, savu nākotni jābūvē kādā citā valstī.