Jaunumi

27 sep
2017

Andris Bačkurs: Valdība negrib ekonomisko attīstību

15. septembrī Latvijā viesojās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pārstāvji un tika prezentēts Latvijas ekonomikas pārskats. Šajā ļoti vērtīgajā dokumentā tika teikts, ka Latvijas valdībai ir nepieciešams aktīvi strādāt, lai palielinātu uzņēmumu produktivitāti un ražotu preces ar augstāku pievienoto vērtību. Šāda pieeja palielinās ekonomikas izaugsmes tempus un dos iespēju palielināt Latvijas budžetu. Pat ekonomikas ministrs piekrita, ka nepieciešams strādāt šajā virzienā, tomēr pēc gandrīz divām nedēļām valdība rīkojas tieši pretēji paustajam OECD konferencē.

Nacionālā apvienība (NA) ir pieprasījusi Ministru kabinetu atlikt skatīt jautājumu par to, vai lielam ražojošam uzņēmumam “Latvijas balzams” piešķirt uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi 4,24 miljonu eiro apmērā par apjomīga investīciju projekta realizāciju. Valdības partijas un premjers tam ir piekrituši, radot nopietnas šaubas par to, vai valdība maz apzinās, kā iepriekš minētā produktivitāte Latvijas ekonomikā pieaugs. Kārtējo reizi Kučinska valdība demonstrē nespēju pieņemt lēmumus, kas ir svarīgi Latvijas ekonomikas izaugsmei.

"Latvijas balzams" ir ražojošs uzņēmums, kas 75% no savām precēm eksportē uz 160 pasaules valstīm. Tas ir Latvijas pārtikas rūpniecības nozares lielākais eksportētājs, kuram būtu nepieciešams atbalsts, lai varētu attīstīt savu ražošanu. Latvijas valsts ir liela ieguvēja no šāda uzņēmuma - ja apskatāmies, cik šis uzņēmums ir samaksājis nodokļos par šī gada pirmajiem sešiem mēnešiem Latvijas valsts budžetā, šī summa sastāda 26,9 miljonus eiro.

Šie skaitļi parāda to, cik šis uzņēmums ir svarīgs Latvijai. "Latvijas balzams" ir liels eksportētājs, nodokļu maksātājs un turklāt tas nodarbina lielu skaitu Latvijas iedzīvotāju. Tieši šādu uzņēmumu attīstību ir nepieciešams atbalstīt. Kā minēju, "Latvijas balzams" prasa nodokļu atlaidi, lai realizētu lielu investīciju projektu, kas palīdzēs nodrošināt uzņēmuma konkurētspējas palielināšanu reģiona ražotāju vidū. Projekta īstenošana paredz palielināt gan uzņēmuma apgrozījumu, gan eksportu, tādējādi palielinot kopējos nodokļu maksājumus valsts budžetā. Faktiski nodokļa atlaide atmaksāsies neilgā laikā. Tas, manuprāt, būtu pozitīvs signāls, ja valdība atbalstītu ražojošu uzņēmumu, kurš vēlas investēt savā uzņēmumā un tādejādi arī Latvijas ekonomikā.

Nedrīkst pieļaut to, ka valdība spēlējas ar Latvijas ekonomiku, lemjot, vai konkrētajam uzņēmumam, kas ir izpildījis likumā paredzētos nosacījumus, tomēr nedot paredzēto nodokļa atlaidi. Tā mēs pazaudēsim jebkādu investoru interesi par Latviju.