Jaunumi

16 nov
2017

Juris Pūce: Beidzot, Vējoņa kungs?

Jau vairāk nekā desmit gadu noris diskusija PET pudeļu depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā. Šis modelis ir izplatīts visā Eiropā, piedāvājot iedzīvotājiem saņemt atpakaļ naudu par nodotajām plastmasas un stikla pudelēm. Valsts prezidents un bijušais ministrs Raimonds Vējonis apgalvo, ka Latvijai šādas sistēmas ieviešanai līdz šim pietrūcis politiskās gribas.

PET pudeļu depozīta sistēma ir izdevīga gan iedzīvotājiem, gan videi, nodrošinot vairākkārtēju atkritumu pārstrādi. Cilvēki tiek mudināti šķirot atkritumus, piedāvājot par to saņemt atpakaļ nelielu daļu pirkumā ieguldītās summas. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jau kuro reizi apsolījusi Latvijas sabiedrībai, ka arī pie mums beidzot šāda sistēma varētu tikt ieviesta.

Sākumā pret šo Eiropā plaši izplatīto modeli iebilda atkritumu apsaimniekotāji, tad lielie pārtikas mazumtirgotāji un visbeidzot dzērienu ražotāji. Visi, kuriem pāreja uz jauno modeli varētu radīt papildu izdevumus un sarežģījumus. Nu jau vairākus gadus visas šīs uzņēmēju grupas šādas sistēmas ieviešanu uzskata par neizbēgamu un pret to vairs neiestājas, tomēr tās ieviešana joprojām uz priekšu nekustas.

Tam par iemeslu ir tas, ka VARAM un arī tā sauktajai Zaļajai partijai atkritumu šķirošana nekad nav bijusi īsta prioritāte. Daudz svarīgāk ir bijis dalīt Eiropas fondu un klimata pārmaiņu publisko naudu sev tuviem būvniecības projektiem. Tāpēc īpaši komiski ir Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa aizbildinājumi, ka šim mērķim līdz šim esot pietrūcis politiskās gribas, kā arī aicinājumi depozīta sistēmu beidzot ieviest. Beidzot, Vējoņa kungs? Atgādināšu, ka to apgalvo cilvēks, kurš deviņus (!!) gadus ir ieņēmis vides ministra amatu un bijis tieši atbildīgs par to, lai PET depozīta sistēma tiktu ieviesta.

Kuru tad vēl mēs varam vainot pie tā, ka šādas sistēmas mums nav joprojām, ja ne pašu Vējoņa kungu?