Jaunumi

11 okt
2017

Juris Pūce: Grozot OCTA likumu, valdība vēlas paaugstināt apdrošinātāju ienākumus

Pagājušajā nedēļā Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus likumā, kas nosaka, ka obligātā cilviltiesiskā apdrošināšana (OCTA) būs jāiegādājas arī automašīnām, kuras nepiedalās ceļu satiksmē. Valdība un sevišķi atbildīgā ministrija šajā gadījumā ir parādījusi, ka nedomā par iedzīvotāju labklājību, bet gan apdrošinātāju ienākumu palielināšanu.

Savulaik OCTA tika ieviesta, lai iedzīvotāji tiktu aizsargāti gadījumos, kad viena persona, braucot pa ceļu, sabojā otras personas transportlīdzekli. Tas tika darīts, lai aizsargātu tos ceļa satiksmes dalībniekus, kuru automašīna vai veselība ir cietusi kāda cita braukšanas rezultātā. Taču kādu risku citiem rada automašīnas, kas nepiedalās ceļu satiksmē?

Tie ir transporta līdzekļi, kas pārvietojas tikai privātā un slēgtā teritorijā (piemēram, kā traktors vai automobiļi golfa laukumā) vai arī vispār netiek izmantoti. Kaut arī valsts pārstāvji aktīvi metās skaidrot, ka izmaiņas ir paredzētas tikai ierobežotam skaitam un apjomam tehnikas, nav skaidrs, kāpēc šādas izmaiņas vispār ir vajadzīgas.

Satiksmes ministrija nevarēja nosaukt gadījumus, kad automašīna, kas atrodas privātā teritorijā, braukšanas rezultātā būtu radījusi zaudējumus otrai personai. Valdības pārstāvji spēja norādīt tikai teorētiskus riskus, taču statistikas par to, vai zaudējumi tiešām līdz šim tikuši radīti, viņu rīcībā nebija.

Tātad nākas izdarīt skumju secinājumu, ka izmaiņas ir iecerētas vienīgi tāpēc, lai nodrošinātu apdrošinātāju ieņēmumu pieaugumu, nevis vairotu iedzīvotāju finansiālo drošību. Šāda rīcība nav godīga un tikai kārtējo reizi apliecina, ka valdības spertie soļi nav saskaņā ar pašu svarīgāko – iedzīvotāju interesēm. Vēl ir laiks to mainīt.