Jaunumi

23 okt
2017

Juris Pūce: Igaunijas budžets ir par miljardu lielāks nekā Latvijai

Pagājušajā nedēļā Saeima sāka izskatīt nākamā budžetu, kurā izdevumiem tiek plānoti gandrīz deviņi miljardi eiro. Lielākās budžeta izmaksas likumsakarīgi sastāda pensijas, pabalsti, veselības apdrošināšana, kā arī iekšējā un ārējā drošība.

Savu nākamā gada budžetu šobrīd sākuši apspriest arī igauņi. Viņu izdevumi tiek plānoti aptuveni desmit miljardu apmērā. Tātad par miljardu vairāk nekā Latvijai un nebūt ne tāpēc, ka Igaunija veidotu lielāku budžeta deficītu. Tieši otrādi - igauņi jau gadiem budžetu sastāda ar nekādu vai minimālu deficītu. Pat krīzes laikā 2008. gadā tas nepārsniedza 3%.

Ir kļuvis banāli un apnicīgi apskaust kaimiņus par tālredzīgāku rīcību un gudrākiem lēmumiem, tomēr – kāpēc mēs joprojām velkamies iepakaļ? Kā valsts ar ļoti līdzīgu sākuma kapitālu 1990. gados un par trešdaļu mazāk iedzīvotāju spēj sastādīt par miljardu lielāku budžetu?

Pēdējo gadu tendence ir nemainīga – Igaunijas ekonomika, ja to pārrēķina uz iedzīvotāju skaitu, ir par ceturto daļu lielāka nekā Latvijai. Ekonomiskajā ziņā mēs krietni iepaliekam un valdības soļi (vai drīzāk dīkstāve) neliecina, ka tas varētu mainīties.

Igaunijas noķeršana tuvāko piecu vai vismaz desmit gadu laikā joprojām nav neiespējama, tomēr tas prasa drosmīgus un pietiekami ātrus valdības lēmumus. Vai šī brīža valdība kam tādam ir gatava? Man tā neizskatās.