Jaunumi

07 nov
2017

Juris Pūce: Latvijas būvniecības regulējums ir vājš

Pagājušajā nedēļā Pasaules banka publicēja ikgadējo pasaules valstu reitingu “Doing Business”. Latvija šajā reitingā noslīdējusi par piecām vietām salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, atpaliekot no abām pārējām Baltijas valstīm.

Reitingā “Doing Business” 190 pasaules valstis tiek sarindotas pēc uzņēmējdarbības vides konkurētspējas. Lai cik arī kritiski mēs nebūtu pret to, vai Latvijā ir viegli vai grūti būt uzņēmējam, joprojām esam saglabājuši vietu topa augšgalā – pirmajā divdesmitniekā (19. vieta). Tomēr salīdzinājumā ar 2017. gadu piedzīvots kritums par piecām vietām, kamēr Lietuvas konkurētspēja pieaugusi (no 21. uz 16. vietu), bet Igaunijas – saglabājusies iepriekšējā līmenī (12. vieta). Ir rādītāji, kuros krietni atpaliekam no citām Eiropas valstīm – piemēram, būvniecības atļaujas (49. vieta), elektrības pieslēgums (62. vieta) un maksātnespēja (53. vieta).

Starp Latvijas vājajiem rādītājiem sevišķi būtu jāizceļ būvniecības regulējums, kas jau gadiem ir mūsu valsts klupšanas akmens. “Doing Business” veica eksperimentu, salīdzinot, cik viegli katras valsts lielākajā pilsētā ir saskaņot jaunas noliktavas uzcelšanu. Šajā ziņā Rīga ievērojami atpaliek no Tallinas, Viļņas un daudzām citām Eiropas lielajām pilsētām. Ilgās saskaņošanas iemesls ir valdības noteikumi, kas veicina nevis kvalitātes uzlabošanos, bet brutālu birokrātijas pieaugumu.

Diemžēl Rīgas dome šo procesu tikai vēl vairāk paildzina, iesaistot tajā neefektīvi un lēni strādājošo būvvaldi. Šī ir joma, kurā gan valdībai, gan Rīgas domei būtu jāsaprot savas ilgstoši pieļautās kļūdas un kopīgi jānodrošina inverstoriem labvēlīgāki būvniecības noteikumi, kas nenoliedzami palīdzētu augt Latvijas ekonomikai. Diemžēl jau gadiem būvniecības regulējumā nav nekāda progresa, bet tieši otrādi – tiek izgudroti arvien jauni apgrūtinājumi, kuriem nav pilnīgi nekāda loģiska pamatojuma. Pasaules bankas atzinums ir nopietns signāls, lai beidzot šo jomu sakārtotu un turpmākajos gados neizkristu “Doing business” labāko valstu divdesmitnieka.