Jaunumi

20 dec
2017

Juris Pūce: Par valdības nepārdomāto soli maksās visi

No 2018. gada 1. janvāra tiks palielināts akcīzes nodoklis naftas produktiem. Tas būs straujākais akcīzes nodokļa degvielai pieaugums pēckrīzes gados.

Pirms ieceres paaugstināt akcīzes nodokli degvielai uzsvēru, ka ir nepieciešami aprēķini par šāda soļa ietekmi uz Latvijā dzīvojošajiem un strādājošajiem. Taču valdība nodokli palielināja bez aprēķiniem, pat aci nepamirkšķinot.

Jau šobrīd ir skaidrs, ka šādam neapdomātam solim būs negatīva ietekme uz starptautisko pārvadājumu jomu, kurai jau tā nav labākie laiki.

Papildus tam kāps izmaksas sabiedriskajam transportam, kas it īpaši sāpīgi ietekmēs sociāli maznodrošinātos. Kāps izmaksas visiem uzņēmumiem, kuri atkarīgi no biežām piegādēm, piemēram, veikali, sabiedriskā ēdināšana. Kāps izmaksas katrai ģimenei, kurai tagad būs jāmaksā vairāk par degvielu ģimenes auto bākā. Sociālā ietekme šādam lēmumam vispār ir grūti aprēķināma.

Turklāt lēmums par papildus nodokli degvielai pieņemts laikā, kad jau gada laikā pasaules biržā pieaugusi pašas degvielas cena. Tāpēc Latvijas ģimenēm un uzņēmumiem būs jāmaksā divreiz.

Valdība ir bijusi bezatbildīga pret Latvijas ģimenēm un uzņēmumiem, šādu priekšlikumu virzot.