Jaunumi

25 sep
2017

Juris Pūce: Valdība pārāk lēni reaģē uz plūdiem Latgalē

Vasaras izskaņā visu Latviju vairāku nedēļu garumā satricināja spēcīgas lietusgāzes un pat vētra. Lielākie postījumi skāruši Latgali – izskaloti ceļi un pārplūduši nenovāktās labības lauki. Mediji jau paspējuši tos nodēvēt par gadsimta plūdiem, bet valdība ar risinājumu kavējas.

Latgales laukus atsevišķās vietās joprojām klāj pat pusmetru dziļš ūdens. Infrastruktūrai un lauksaimniekiem plūdi nodarījuši zaudējumus vairāku miljonu eiro apmērā. Ir skaidrs, ka daudziem Austrumlatgales zemniekiem tas ir pamatīgs trieciens, sagādājot nopietnas raizes par to, kā pārdzīvot šo ziemu un visu nākamo gadu. Pazudusi ne tikai šī gada raža, bet joprojām applūdušo lauku dēļ var nebūt iespējas iesēt arī ziemājus.

Protams, zemnieki līdzšinējā apmērā turpinās saņemt Eiropas Savienības tiešmaksājumus, bet ar to būs par maz, lai nosegtu ikmēneša kredītsaistības un atsevišķos gadījumos pat nodrošinātu ģimeni ar pietiekamu iztiku. Rezultāts ir paredzams – sāksies darbinieku atlaišana un Latgale var kļūst vēl tukšāka.

Šajā brīdī būtu nepieciešama aktīva un ātra valdības iesaiste, lai krīzes situāciju risinātu un atlīdzinātu zemniekiem radušos zaudējumus. Taču vajadzēja vairākas dienas, lai vispār kāds no valdības atrastu laiku un līdz Latgalei aizbrauktu. Pagāja vēl vairākas nedēļas, lai valdība beidzot sadūšotos izsludināt ārkārtas stāvokli.

Informācijas, vai un kā valdība plāno palīdzēt zemniekiem viņu nelaimē, joprojām nav. “Domāsim, kā palīdzēt,” turpina teikt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Bezgala lēni lēmumi un pusdarīti darbi ir premjera Māra Kučinska vadītās valdības firmas zīme. Šoreiz diemžēl liekot uz spēles daudzu Latvijas zemnieku nākotni un ģimeņu iztiku.