Jaunumi

27 okt
2017

Juris Pūce: VID faktiski ir atzinis savu bezspēcību

Pagājušajā nedēļā Valsts ieņēmumu dienests (VID) paziņoja par ieceri līdz 2021. gadam dzēst nepiedzenamo nodokļu parādus vairāk nekā miljarda eiro apmērā. Tā ir aptuveni devītā daļa no Latvijas valsts nākamā gada budžeta.

Ekonomikā šobrīd vairs nav vērojama lejupslīde un masveida bankroti. Tāpēc jāsecina, ka nepiedzenamo nodokļu apmērs lielā mērā pieaug krāpšanas rezultātā – ar pievienotās vērtības un citiem nodokļiem. Šādas negodprātīgas rīcības dēļ katru gadu valstij tiek radīti zaudējumi apmēram pusmiljarda eiro apmērā. Lai gan VID dati liecina, ka kopējais nodokļu parāda apjoms samazinās, tas nenozīmē, ka sarūk arī nepiedzenamo nodokļu apmērs. Tieši otrādi. Nepiedzenamo nodokļu īpatsvars šķietami samazinās tikai tāpēc, ka turpina pieaug kopumā iekasētie nodokļi. Tikmēr absolūtos skaitļos nepiedzenamo nodokļu apjoms ar katru gadu kļūst lielāks.

Tāpēc faktiski VID, plānojot dzēst šos nodokļu parādus, ir atzinis savu bezspēcību. Valsts būtībā ir pateikusi, ka vienkārši nav spējīga piedzīt nodokļus no jau likvidētiem uzņēmumiem – viendienīšiem. Tie ir uzņēmumi, kas, piemēram, tiek apzināti novesti līdz maksātnespējai un likvidēti, bet to vietā radīti jauni, kuri atkal nodarbojas ar biznesu šajā pašā nozarē. Tagad valsts būtībā ir pateikusi: “Jā, mēs pret šo nodokļu nemaksāšanas shēmu esam bezspēcīgi, turpiniet vien tādā pašā garā.”

Naudas apjoms, kas šādā veidā katru gadu aiziet gar degunu valsts budžetam, ir biedējošs. Tas liek secināt, ka Finanšu ministrijas un VID gadiem ilgie pūliņi apkarot šo ēnu ekonomikas segmentu ir bijuši bezjēdzīgi. Ņemot vērā milzīgo zaudējumu apmēru, šim būtu jābūt prioritāram darbam ēnu ekonomikas apkarošanā. Turklāt šāda likuma varas cauruma pastāvēšana ir ļoti demotivējoša Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēl plāno godīgi maksāt nodokļus. Ja valsts atbildīgās iestādes turpinās būt tik bezspēcīgas, šādu cilvēku kļūs arvien mazāk.