Jaunumi

07 jūl
2019

Sergejs Akuličs: Par cilvēktiesībām, rūpēm, drošību un aizsardzību

Diskriminācija Latvijā ir vārds, kurš bieži tiek dzirdēts sakarā ar jebkuru minoritāti, bet LGBTI kopienai tas nav tikai vārds, bet ,diemžēl, arī ikdiena. Latvijā LGBTI cilvēkiem normatīvie akti paredz aizsardzību tikai no diskriminācijas darbā, bet pat prominentas personas, pārkāpjot visas ētikas un morāles principus, pārkāpj LGBTI cilvēktiesības.

Jūnijs tiek iezīmēts ar praidu mēnesis daudzās pasaules valstīs, jo 1969. gadā 28. jūnijā Stounvolas nemieri aizsāka apzinātu LGBT cilvēku – lesbiešu, geju, biseksuāļu un transseksuāļu cīņu par līdztiesību. Vienu gadu vēlāk notika pirmais LGBT praids. Praidi, kā protesta forma, tiek rīkoti, kad sistēma un cilvēki apspiež savu līdzcilvēku tiesības, diskriminē darba tirgū, stigmatizē ikdienā, nepasargā viņus no vardarbības un diskriminācijas. Aizspriedumu vadītas cilvēku grupas iebilsts pret LGBTI cilvēku līdztiesību – pret tiesībām uz drošību un uz aizsardzību no vardarbības un diskriminācijas, pret tiesībām valsts priekšā saņemt līdzīgu aizsardzību savām ģimenēm.

No 2019. gada 4. jūnijā līdz 9. jūnijam Viļņā, Lietuvā norisinājās Baltijas praids, kurš sākās ar konferenci par cilvēktiesībām, kurā piedalījos kā dalībnieks European Liberal Forum dalīborganizāciju – “Swedish International Liberal Centre” (SILC), “Projekt Polska” un Latvijas Nākotnes Foruma rīkotajā diskusijā par LGBTI tiesībām populisma laikmetā, reflektējot uz bēdīgo situāciju LGBTI cilvēktiesībās Latvijā.

Turpinot pēc diskusijas apspriest situāciju cilvēktiesībās ar pārstāvjiem no Baltkrievijas, Ukrainas, Gruzijas, Polijas, Zviedrijas, Vācijas, Francijas un Itālijas esam vienprātīgi atzinuši, ka uz cīņas pret LGBTI cilvēktiesībām visās mūsu valstīs konservatīvas, reliģiozās un populistiskās organizācijas vervē naida balsis, maldinot cilvēkus ar vēsturiskiem aizspriedumiem un biedējot ar mītiem. To apstiprināja arī nesenais Saeimas deputātu balsojums par Dzīvesbiedru likuma nodošanu komisijām, pret kuru tagad bija nobalsojuši cilvēki, kas gadiem gūst labumu no sabiedrības naida pret LBGTI kopienu.

Dzīvesbiedru likums – ir pilsoniskā iniciatīva, kura domāta divu nelaulāto pieaugušo cilvēku ģimenes aizsardzībai valsts priekša un nav paredzēta ekskluzīvi viendzimuma pāriem, kuru ģimenēm Latvijā pašreiz nav civiltiesiskās aizsardzības. Tā ir par savstarpējām rūpēm, drošību un aizsardzību, bet dažiem cilvēkiem, iespējams, skauž, ka valsts beidzot varētu nelaulāto cilvēku ģimenes aizsargāt atbilstoši Satversmes prasībām, tāpēc, vadoties no naida, aizspriedumiem un pašlepnuma, vairākums nobalsoja pret Dzīvesbiedru likumu. Priecē gan fakts, ka par Dzīvesbiedru likuma nodošanu komisijām jau nobalsoja 23 Saeimas deputāti.

Galvenā ziņa, ko iekļāvu savā runā diskusijā Baltijas Praida laikā, ka mums ir jāturpina cilvēku izglītošanā par to, ka LGBTI cilvēktiesību pacelšana līdz heteroseksuālo cilvēku tiesībām, neapdraud heteroseksuālos cilvēkus, bet padara mūsu kopējo sabiedrību drošāku un laimīgāku.