Jaunumi

10 aug
2017

Juris Pūce: Mikrouzņēmuma nodoklis grozīts jau devīto reizi

Pirms divām nedēļām Saeima galīgajā lasījumā pieņēma tā saukto nodokļa reformu. Līdz ar vairākām citām grūti izprotamām pārmaiņām, nākamgad atkal tiks grozīts arī mikrouzņēmuma nodoklis.

Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likums Latvijā ir spēkā vien septiņus gadus, bet šajā laikā valdība to ir grozījusi veselas deviņas reizes. Pēdējā Saeima – sešas reizes trīs gadu laikā. Vai nav tā kā nedaudz par traku? Izskatās, ka ikviens mēģinājums iekasēt no iedzīvotājiem vairāk nodokļu vispirms atduras tieši pret MUN. Ja izspiedīs vairāk no mazajiem ģimenes un citiem uzņēmumiem, tad Latvijas valsts plauks un zels, un varbūt beidzot varēs atļauties arī normālu veselības aprūpes sistēmu.

Šoreiz grozījumi paredz samazināt maksimālo uzņēmuma apgrozījumu, kā arī aizliegt vienam darbiniekam strādāt vairākos mikrouzņēmumos. Atgādināšu, ka mikrouzņēmuma nodokļa režīma ieviešanas pamatuzdevums bija stimulēt mazo uzņēmējdarbību, dodot iespēju uzņēmējiem ar īpaši nelielu apgrozījumu vienkāršā veidā samaksāt nodokļus. Vai tiešām Finanšu ministrijai un Saeimai šķiet, ka, mainot MUN likumu vidēji divas reizes gadā, viņi ļoti palīdz mazajiem uzņēmējiem? Vai uzņēmējiem tas liek uzticēties savai valdībai un gribēt šajā valstī savu biznesu attīstīt? Raustot mazos uzņēmējus, Finanšu ministrija un Saeima drīzāk uzvedas kā nenobriedis pusaudzis, kurš vienu dienu vēlas būt basketbolists, tad pavārs, bet vēl pēc dienas pamest skolu un ceļot apkārt pasaulei.

Tomēr visvairāk apbēdina nevis viena vai otra kārtējo grozījumu norma, bet tas, ka Saeimas deputāti un finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola nesaprot, kādu ietekmi šāda valdības raustīšana atstāj uz uzņēmējdarbību. Mikrouzņēmēji šobrīd dod darbu vairāk nekā 100 tūkstošiem cilvēkiem Latvijā. Vismaz to valdībai būtu jānovērtē.