Jaunumi

07 aug
2017

Juris Pūce: Nodokli paceļ, bet reformu veselības aprūpē nepiedāvā

Saeima, pieņemot “nodokļu reformu”, par vienu procentpunktu palielinājusi tā saukto sociālo nodokli. Tikmēr informācijas par to, kādi pakalpojumi ietilps topošajā valsts veselības apdrošināšanā, joprojām nav.

Kā zināms, Saeima pieņēma ļoti pretrunīgi vērtēto un komplicēto “nodokļa reformu”. Tās ietvaros par vienu procenta punktu tiks pacelts arī sociālais nodoklis jeb valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Mērķis šīm pārmaiņām, protams, ir cēls – palielināt veselības aprūpei pieejamo finansējumu.

Latvijas veselības nozares finansējuma īpatsvars ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā (ES), un neviens nevar apstrīdēt nepieciešamību budžetu palielināt. Reizē liela daļa veselības aprūpei paredzēto līdzekļu jau šobrīd tiek izlietoti nelietderīgi. Tāpēc truli palielināt finansējumu nozīmē turpināt bērt naudu caurā maisā. Ir nekavējoties nepieciešama reforma – moderna veselības apdrošināšanas sistēma.

Šobrīd veselības aprūpē valda katastrofāla nevienlīdzība, kas laicīgi saņemt kvalitatīvu pakalpojumu ļauj tikai tiem, kuri to var atļauties. Valdība sola, ka tiks ieviesta valsts veselības apdrošināšana, bet kad un kā tas notiks – joprojām nezinām.

Apdrošināšanas pakalpojums sākas nevis ar polises cenas noteikšanu, bet gan ar konkrēti definētiem pakalpojumiem, ko tās pircējs varēs iegūt. Vai tiks segta ārstēšana, saslimstot ar retām slimībām, vai polise nodrošina rehabilitācijas izdevumus pēc gūtas traumas, un tā tālāk. Šāda pakalpojuma saraksta joprojām nav. Māra Kučinska valdības deklarācija nosaka, ka pakalpojumu saraksts bija jādefinē jau 2016. gada pavasarī. Toties valdība nav kavējusies ar nodokļa pacelšanu. Iekasētā nauda atkal aizies sazina kur, un pacienti vai topošie pacienti joprojām nezinās, kas viņiem pienākas gadījumā, ja piemeklējusi kāda ar veselību saistīta nelaime.

Tikmēr veselības aprūpes sistēma, ja tā to vispār varam saukt, turpina brukt. Publiskajā telpā dzirdam arvien jaunus cilvēku stāstus par gaidīšanu nebeidzamās rindās vai slimnīcu atteikumu sniegt valsts garantēto veselības aprūpi, kas šķiet pilnīgi neticami demokrātiskā ES valstī. Priekšlikums ieviest Latvijā modernu veselības apdrošināšanas sistēmu atkal ir atmests, tā arī nepaskaidrojot, kāpēc. Atbildība par to gulstas uz veselības ministres Andas Čakšas un premjera Māra Kučinska pleciem, kuri baidās vai nespēj īstenot Latvijas iedzīvotājiem tik būtisko reformu.