Jaunumi

23 nov
2017

Juris Pūce: Reformu vietā – vitamīns

Šobrīd Saeimā notiek ārkārtas sēde, kurā otrajā galīgajā lasījumā tiek izskatīts nākamā gada budžets. Diskusijas, kā parasti, ir karstas, lai gan šogad iesniegti ievērojami mazāk deputātu priekšlikumi nekā citus gadus.

Visdrīzāk, ka šodien budžets tiks pieņemts, Saeimai minimāli grozot to, par ko jau iepriekš ir vienojusies valdība. Pēdējo gadu bezkaunīgās “deputātu kvotas”, ar kuru palīdzību tautas kalpi varēja nopirkt atbalstu savai pārvēlēšanai dažādos Latvijas novados, no šī gada ir uzticētas ministrijām. Tas nozīmē, ka ministrijas faktiski pildīs koalīcijas pasūtījumu par to, kuri deputātu iemīļotākie projekti būtu jāatbalsta, un pēc būtības nekādu pārmaiņu šajā ziņā nebūs. Lielu izmaiņu nebūs arī nodokļu politikā – apsveicami, ka ir izlabotas vismaz dažas, taču nebūt ne visas nodokļu reformas kļūdas, kas tika pieļautas šovasar.

Premjers Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola kopīgi ir sagatavojuši budžetu ar minimālām izmaiņām, kas arī precīzi atbilst partijas ZZS pozīcijai pēdējo divdesmit gadu garumā: “Galvenais – nekādu pārmaiņu!” Pati Reizniece – Ozola šorīt sastādīto budžetu nosauca par vitamīnu tautsaimniecībai. Tomēr šobrīd tautsaimniecībai ar vitamīnu vien būs par maz, un tā vietā “jāmaina dzīvesveids” – jāveic izlēmīgas pārmaiņas, kas veidos mūsu ekonomikas konkurētspēju pēc desmit un vairāk gadiem.

Mums jau gadiem ir vajadzīgas radikālas pārmaiņas izglītībā, veselībā un tiesu sistēmā, kā arī saprātīga nodokļu politika. Taču reformu vietā mēs saņemam stabilitāti, kura pat ar visām ikgadējām vitamīna injekcijām ātri vien pāraugs politiskā stagnācijā. Vai tas ir mērķis, uz kuru mūs pārliecinoši ved valdošā koalīcija?