Jaunumi

18 jan
2018

Konstancija Krūze: Sievietes brīvība

Latvijas Radio 4 piedalījos raidījumā "Pandoras sekss-lāde", kurā apspriedām slaveno prāvu, ko iesniedza bijušie Google darbinieki, #metoo un Katrīnas Denēvas vēstuli.

Neiztikām arī bez "jaukiem" pārpratumiem, kad vadītājs piektajā minūtē paziņoja, ka esmu "salauzusi ēteru", un deva mājienu, ka mikrofonu var izslēgt.

Interesanti, ka otra raidījuma viešņa, RTU profesore, stingri aizstāvēja patriarhālās vērtības. Bērni, ģimenes vērtības, mājas pavards. Vēl pagājušajā gadsimtā būt sievietei-profesorei nozīmēja iespļaut sabiedriskas domas sejā. Sieviete-profesore bija kaut kas ārprātīgs, perverss, pretdabisks. Šodien pasaule ir ļoti mainījusies.

Pastāv idejas, kuru aicinājums ir sadalīt pasauli pareizajā un nepareizajā. Tas pareizais mēdz būt drusku garlaicīgs, drusku šausmīgs, drusku bezcerīgs. Brīvība baida vairāk. Varbūt tāpēc mani nosauca par nekonsekventu, kad minēju, ka sieviete ir brīva veltīt sevi mājas pavardam, ja tā ir viņas patiesa velme? Pareizajā, melnbaltajā pasaulē feministei ir jāienīst bērni un ģimene, jābūt neglītai, drūmai un ar nesakārtotu dzīvi. Cik viss ir nepareizi!

Mūsu viešņa dalīja kopīgu viedokli ar vadītāju. Viņa ir profesore, ir bērni un mazbērni. Viņa ir pelnījusi godināšanu, bet, kad mēs devāmies prom, vadītājs metās palīdzēt uzvilkt jaku tieši man. Kaut kā netaisnīgi. Es atteicos: man ir veca sporta trauma un man ir ērtāk ģērbties pašai. Mūsu sarunas biedrei, izradījās, arī bez cita palīdzības ir labāk. 

Tā arī ir brīvība.

 

Raidījumu iespējams noklausīties šeit: http://lr4.lsm.lv/lv/raksts/otkritiy-vopros/seks-jaschik-pandori-posledstvija-gollivudskogo-skandala.a98093/