Jaunumi

03 jūl
2017

Aicinām Māri Kučinski uzņemties atbildību par ģimenes ārstu streiku

Saistībā ar ģimenes ārstu streiku partija “Latvijas attīstībai” aicina Ministru prezidentu Māri Kučinski uzņemties atbildību par kritisko stāvokli veselības nozarē un spert nepieciešamos soļus, lai īstenotu valdības deklarācijā solīto veselības aprūpes reformu.

Kā jau iepriekš vairākkārt publiski izskanējis, šodien, 3.jūlijā, Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks, kurā piedalīsies vairāk nekā 600 ģimenes ārstu. Šis streiks ir indikators tam smagajam stāvoklim, kurā šobrīd atrodas Latvijas veselības aprūpes sistēma.  

Partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs Juris Pūce skaidro: “Ir skaidrs, ka desmitgadēm Latvijas valdību pielietotā metode veselības aprūpes "ugunsgrēku" dzēšanai - uzmest uz katru jaunu uzliesmojumu krūzīti ūdens jeb nozarei nebūtiski palielināt publisko finansējumu - vairs nestrādā. Esošā sistēma acīmredzami nespēj nodrošināt pat esošās iedzīvotāju vajadzības, nemaz necerot tikt galā ar nākotnes izaicinājumiem. Resursu trūkuma dēļ atliktā ārstniecība un specifisko slimību profilakšu nepietiekamība vien palielina problēmu skaitu nākotnē, nevis ietaupa nodokļu maksātāju naudu.”

Veselības aprūpes problēmas ir sistēmiskas un tās nav iespējams atrisināt tikai ar mehānisku finansējuma palielināšanu gadu no gada. Ir izveidota necaurskatāma veselības aprūpes organizācijas sistēma ar neskaidru modeli tā finansēšanai, tādēļ papildus naudas piešķiršana veselības nozarei šobrīd ir kā naudas likšana caurā maisā.

Topošam un esošam pacientam šī sistēma nespēj dot pat minimālas drošības garantijas par veselības aprūpes pakalpojuma pieejamību. Turklāt sistēma pakāpeniski izdeg - jaunu profesionāļu piesaiste ir pilnīgi atkarīga no veselības aprūpes institūciju spējas "apiet" noteikto regulējumu un jauno mediķu gatavības pieņemt šādus necaurspīdīgas "spēles" noteikumus. Veselības aprūpes speciālisti, kas ir tieši atkarīgi no valdības lēmumiem, tai skaitā medmāsas, jaunie ārsti un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki, cieš no cienīgu darba apstākļu trūkuma.

“Kučinska valdība pirms pusotra gada iesāka ar drosmīgiem paziņojumiem veselības aprūpes jomā, solot visaptverošu nozares reformu, jaunu finansēšanas modeli un skaidrību pacientiem par pakalpojumu pieejamību. Šodien skaļo paziņojumu un solījumu rezultāts ir vien tukša skaņa. Veselības aprūpes reforma tā arī nav uzsākta. Veselības sistēmas finansēšanas modeļa vietā ir piedāvāta darba nodokļu paaugstināšana, saucot to par apdrošināšanu un valdībai tā arī nespējot nodefinēt, ko iedzīvotāji saņems par nodokļu pieaugumu,” par valdības darbu kritiski izsakās Pūce.

Partijas vadītājs norāda, ka ģimenes ārstu streiks ir jāuztver kā pēdējais brīdinājums valdībai.

“Mēs, partija "Latvijas attīstībai", aicinām Ministru prezidentu nekavējoties uzdot veselības ministrei Andai Čakšai izpildīt valdības deklarācijā noteiktos uzdevumus. Ja esošā veselības ministre to nav spējīga īstenot, ir jādod vieta cilvēkam, kas spēs pieņemt drosmīgus lēmums un īstenot reformu. Ja Kučinska kungs nav spējīgs pieņemt šādu lēmumu, tādējādi apdraudot visu Latvijas iedzīvotāju veselību un iespēju savlaicīgi saņemt kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, aicinām viņu savu amatu atstāt un dot vietu cilvēkam, kas spēs īstenot valdības deklarācijā ierakstīto un uzņemties par to atbildību,” tā Pūce.