Jaunumi

11 mai
2017

Apstiprinātajās nodokļu politikas pamatnostādnēs paredzēts milzīgs robs valsts budžetā

Valdības apstiprinātajās nodokļu politikas pamatnostādnēs, lai segtu budžeta izdevumus, trūkst vairāki simti miljoni eiro.

Otrdien, 9.maijā, valdība atbalstīja nodokļu politikas pamatnostādnes 2018. - 2021. gadam, kuras paredzētās kā bāze gaidāmajai nodokļa reformai, kuru valdība ir apņēmusies pieņemt likumu veidā līdz šī gada jūnijam.

Partija “Latvijas attīstībai” jau vairākus gadus konsekventi aicinājusi reformēt Latvijas nodokļu sistēmu, ietverot piedāvājumu iedzīvotāju ienākuma nodokļu (IIN) sloga samazināšanai, kā arī reinvestētās peļņas neaplikšanai ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN). Vienlaikus jāatzīmē, ka valdības pieņemtās nodokļu politikas pamatnostādnes satur daudzus lēmumus, kas negatīvi ietekmēs ekonomikas attīstību un iedzīvotāju labklājību.

“Lēmums ļoti strauji celt akcīzes nodokļa likmes transporta degvielai, palielināt nodokļa maksātāju pārskatu skaitu un apjomu pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas vajadzībām, samazināt aplikšanas ar pievienotās vērtības nodokli slieksni - tie ir tikai daži no pasākumiem, kas ļoti negatīvi ietekmēs Latvijas ekonomiku. Turklāt nav sniegts nekāds redzējums tik daudzus Latvijas iedzīvotājus uztraucošajā nekustamā īpašuma nodokļa jautājumā,” skaidro partijas "Latvijas attīstībai" valdes priekšsēdētājs Juris Pūce.

“Kopumā valdības lēmumu pieņemšanas process saistībā ar nodokļu politikas reformas sagatavošanu ir vērtējams kā juceklīgs un nesistemātisks. Patiesībā nenoteiktība un neskaidrība procesa laikā ne tikai nav mazinājusies, bet tikai pieaugusi,” skaidro partijas vadītājs.

Kā liecina pašas Finanšu ministrijas aprēķini, tuvāko 4 gadu laikā valsts budžetā iztrūks teju pusmilards eiro, ja tiks izstrādāta nodokļu sistēmas reforma uz apstiprinātās nodokļu politikas pamatnostādņu bāzes. Turklāt nav skaidrs, kā budžeta līdzekļu iztrūkums tiks kompensēts.

“Zīmīgi, ka ne Ministru prezidents, ne finanšu ministre nav snieguši publiskus skaidrojumus par to, kā kā plānots segt valsts būtisko budžeta iztrūkumu, kuru, kā rāda Finanšu ministrijas veiktie aprēķini, radīs šīs reformas ieviešana. Politiskajā vidē jau ilgāku laiku ir informācija par gatavotu nodokļu paaugstināšanu - gan pievienotās vērtības nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, gan citu nodokļu, ” norāda Pūce.

Partija “Latvijas attīstībai” ir vērsusies pie Ministru prezidenta un finanšu ministres aicinot skaidrot esošo situāciju un plānus turpmākajam darbam.

“Mēs aicinām finanšu ministri un Ministru prezidentu publiski apliecināt, ka plānotās nodokļu politikas ieviešanā un 2018. gada budžeta sagatavošanā nebūs pārsteigumu negaidītu nodokļu paaugstinājumu izskatā, it īpaši pievienotās vērtības nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu gadījumā, ” tā Pūce.