Jaunumi

22 mai
2014

Einars Repše: Ja finanšu ministrs nespēj samazināt ēnu ekonomiku un tā vietā piedāvā nodokļu celšanu, tad viņam jāapsver atkāpšanās

Einars Repše asi iestājas pret finanšu ministra Andra Vilka ierosinājumu sākt publiskas diskusijas par nepieciešamību celt nodokļus.

Partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs Einars Repše asi iestājas pret finanšu ministra Andra Vilka ierosinājumu sākt publiskas diskusijas par nepieciešamību celt nodokļus un aicina uzņēmējus un viņu intereses pārstāvošās organizācijas aktīvi vērsties pret šīm iecerēm.

Einars Repše: “Nekādā gadījumā nedrīkst celt nodokļus, tā vietā jāveicina uzņēmējdarbība, jāceļ apgrozījums un jāmazina ēnu ekonomika. Ministra ierosinājums uzskatāms par nestabilitāti veicinošu, tā ir publiska valdības atzīšanās par nespēju un arī nevēlēšanos apkarot arvien pieaugošo ēnu ekonomiku. Bez tam šādi paziņojumi, nemaz nerunājot par faktisku nodokļu celšanu, būtiski palielina vēlmi nemaksāt nodokļus. Šāda politika ir pilnīgs valdības fiasko. 

Pēc pēdējām aplēsēm ēnu ekonomika Latvijā ir 24% no IKP, tāpēc valsts budžets neieņem vismaz 1,5 miljardus eiro. Ir jārīkojas gluži pretēji – nodokļi ir jāsamazina. Pirmkārt, kā solīts, ir jāsamazina darbaspēka nodokļa likmes par deviņiem procentpunktiem. Otrkārt, no nodokļa ir jāatbrīvo uzņēmumu reinvestētā peļņa. Treškārt, jāatceļ nepārdomātās mikrouzņēmumu nodokļu izmaiņas, atgriežoties pie sākotnējās 9% likmes. Diemžēl, lai cik kaitinoši, bet kārtējo reizi jāatsaucas uz Igaunijas piemēru, kur nodokļu likmes ir mazākas nekā Latvijā, bet ieņēmumi valsts budžetā lielāki. Ja ēnu ekonomika Latvijā samazinātos līdz Igaunijas līmenim (mazāk kā 16% no IKP), tad budžets papildus saņemtu ap 500 miljoniem eiro.

Latvijas uzņēmējiem ir nepieciešams atbalsts, uzņēmējiem jāļauj netraucēti strādāt. Tad gan produktivitāte būs lielāka, gan vēlme maksāt visus nodokļus jūtami uzlabosies. Atbalsts mūsu uzņēmējiem ir vienīgais Latvijas konkurētspējas un izaugsmes ceļš. Šādi finanšu ministra Andra Vilka paziņojumi ne tikai grauj uzņēmēju vēlmi godprātīgi maksāt nodokļus, bet arī nemotivē izvērst savu darbību Latvijā vai uzsākt uzņēmējdarbību vispār. Ministrs neizrāda nekādu vēlmi mazināt ēnu ekonomiku Latvijā, tā vietā apliek ar aizvien lielākiem nodokļiem legāli strādājošos uzņēmējus. Viņam būtu jāapsver sava piemērotība finanšu ministra amatam. 

Jau esam sazinājušies ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas vadību par nepieciešamību asi vērsties pret valdības iecerēm palielināt nodokļus. Aicinām arī citas sabiedriskas un politiskas organizācijas skaidri paust savu viedokli par šo finanšu ministra ierosinājumu.”