Jaunumi

13 mar
2014

Einars Repše: Ukrainā valda piesardzīgs optimisms par nepieciešamību veikt reformas

Vienlaikus jūtams, ka Ukrainas politiķi skaidri apzinās, ka tas nebūs viegli paveicams uzdevums, norāda partijas “Latvijas attīstības” valdes priekšsēdētājs.

Ukrainā valda piesardzīgs optimisms par nepieciešamību veikt būtiskas reformas ekonomikā. Vienlaikus jūtams, ka Ukrainas politiķi skaidri apzinās, ka tas nebūs viegli paveicams uzdevums, pēc sarunām ar Ukrainas valdības pārstāvjiem, uzņēmējiem un vietējo inteliģenci norāda partijas “Latvijas attīstības” valdes priekšsēdētājs, bijušais Ministru prezidents Einars Repše.

“Ir sarežģīti strādāt pie savas valsts ekonomikas attīstības plāna, ja situācija Krimā saasinās ar katru minūti. Tomēr arī pie šiem apstākļiem Ukrainas politiķi ir motivēti un aktīvi strādā pie reformu kopuma, kas būs jāīsteno, lai valstī stabilizētu makroekonomisko situāciju, mazinātu korupciju, kā arī veicinātu tirgus liberalizāciju,” uzsver E. Repše. 

Daloties ar pieredzi monetārās politikas veidošanā, E. Repše kā bijušais Latvijas Bankas vadītājs Ukrainas politiķiem rekomendēja pārņemt Igaunijas pieredzi un ieviest valūtas padomi (currency board), strādāt ar bezdeficīta budžetu, līdzīgi kā to sekmīgi dara Igaunijas valdība. Tāpat E. Repše vairākkārt uzsvēra nepieciešamību atbalstīt vietējos uzņēmējus, jo valsts attīstība un izaugsme bez uzņēmējiem nav iespējama. 

Sarunu laikā tika skatīti jautājumi par to, kā stabilizēt valūtu, kā mazināt ekonomikas atkarību no Krievijas, kā ieviest prognozējamu nodokļu politiku, kā piesaistīt ārvalstu investīcijas, mazināt birokrātiju un cīnīties ar korupciju valsts pārvaldē.

Jau iepriekš ziņots - lai sniegtu atbalstu Ukrainas valdībai, trešdien, 12.martā, Kijevā notika augsta līmeņa ekspertu diskusija par steidzami nepieciešamajām reformām Ukrainas ekonomikā. Kā eksperti piedalīties sarunās bija aicināti vairāku valstu bijušie finanšu un ekonomikas ministri, kā arī starptautiski pazīstami akadēmiskās vides pārstāvji. Ekspertu vidū tika aicināts arī partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētājs, bijušais LR Ministru prezidents Einars Repše.