Jaunumi

27 jūl
2017

Juris Pūce: Nodokļu reforma ir brāķis

Premjers Māris Kučinskis tā saukto “nodokļu reformu” uzskata par šīs valdības svarīgāko darbu. Visticamāk, ka šonedēļ reforma galīgajā lasījumā tiks pieņemta Saeimā. Un tā būs liela kļūda.

Pusgadu valdība un koalīcija ir rosījusies, strādājot pie jaunās nodokļu reformas. Tagad redzam šī darba sauso atlikumu un varam konstatēt, kādas izmaiņas jau tuvākajā laikā sagaida katru no mums. Prieks, ka beidzot ir plāns ieviest vairākas sen gaidītas un Latvijas attīstībai ļoti nepieciešamas izmaiņas nodokļu sistēmā. Īpaši gribu izcelt uzņēmuma peļņas atbrīvošanu no ienākuma nodokļa (UIN) gadījumā, ja tā tiek ieguldīta atpakaļ uzņēmumā. Tas potenciāli veicinās investīciju palielināšanos un līdz ar to mūsu uzņēmēju konkurētspējas pieaugumu. Par to paldies. Tomēr daudz vairāk pārsteidz tas, cik daudz nav izdarīts, vai tieši otrādi – ir izdarīts par daudz.

Jaunais UIN regulējums ir nevajadzīgi birokrātisks, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) sarežģīts ar īpašu centību. Būs gan diferencētās nodokļu likmes atkarībā no ienākumu lieluma, gan mainīgs neapliekamais minimums, turklāt arī samazināta iespēja iedzīvotājiem atgūt “attaisnotos izdevumus”. Ekonomisko attīstību bremzējošais solidaritātes nodoklis, ko Finanšu ministrija (FM) vēl gada sākumā solīja atcelt, paliks spēkā. Tie ir tikai daži no būtiskiem trūkumiem tā sauktās reformas piedāvājumā. Ir acīmredzams, ka reforma ir brāķis, un Kučinska sākotnējais uzstādījums – nodrošināt Latvijas ekonomikas izrāvienu – izpildīts netiks. Drīzāk varam gaidīt tieši pretējo. Saeimai vajadzētu attapties un šo valdības nepārliecinošo piedāvājumu noraidīt.