Jaunumi

05 dec
2017

Savākti nepieciešamie paraksti Kopdzīves likuma iniciatīvas izskatīšanai Saeimā

Portālā “Manabalss” savākti 10 000 parakstu partijas “Latvijas attīstībai” valdes priekšsēdētāja Jura Pūces rosinātai iniciatīvai “Par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā”. Tādējādi Saeimai pēc iniciatīvas iesniegšanas būs jālemj par iniciatīvas apstiprināšanu un Kopdzīves likuma ieviešanu Latvijā.

Partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs un iniciatīvas “Par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā” pārstāvis Juris Pūce ir priecīgs par paveikto, taču norāda, ka darbs, lai iniciatīva tiktu ieviesta, turpināsies.

Esmu priecīgs, ka ir izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu, lai iniciatīvu nodotu izskatīšanai Saeimā. Vēlos pateikt lielu paldies visiem, kuri parakstījās un apliecināja, ka Latvijai ir jāaizsargā visas ģimenes. Tāpat aicinu parakstīties un izrādīt atbalstu arī tos cilvēkus, kas vēl to nav paspējuši izdarīt, jo parakstu vākšana vēl neilgu laiku turpināsies. Drīzumā kopā ar “Manabalss” pārstāvjiem organizēsim parakstu iesniegšanu Saeimā, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu diskusijas par šīs Latvijas ģimenēm nozīmīgās iniciatīvas ieviešanu,” norāda Pūce.

Vienlaicīgi Pūce skaidro, ka valsts esošai varai, pieņemot Kopdzīves likumu, ir iespējams nodemonstrēt izlēmību un ieņemt aktīvu lomu sabiedrībā nozīmīgu problēmu risināšanā.

Saeimai šī ir lieliska iespēja pierādīt, ka tā spēj risināt Latvijai nozīmīgas problēmas un nodrošināt vienlīdzīgu tiesisko aizsardzību visām Latvijas ģimenēm. Ir jābeidz šķirot ģimenes labajās un ne tik labajās. Valstij ir jārada tiesisks regulējums, reaģējot uz sabiedrībā notiekošajām tendencēm – šobrīd lielākā daļa bērnu dzimst ārpus laulības un pāri aizvien mazāk izvēlas slēgt laulības saites, tādējādi negūstot tiesisku aizsardzību no valsts. Atbilstoši 2014. gadā Latvijas Zvērinātu notāru padomes un pētījumu centra “SKDS” veiktajai aptaujai, 70% Latvijas iedzīvotāju kopdzīvi bez laulības uzskata par pieņemamu. Tāpat arī viendzimuma ģimenēm, kuras ir daļa no mūsu sabiedrības, šobrīd nav nekāda valsts aizsardzības mehānisma. Tāpēc ir ļoti būtiski, ka Kopdzīves likums Latvijā tiek pieņemts un ģimenes - aizsargātas,” skaidro Pūce.

Šobrīd valsts apgrūtina nelaulātu pāru dzīvi, bieži vien radot necilvēcīgas situācijas. Piemēram, partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā.

Kopdzīves likums paredz šis un vēl daudzas neuzskaitītas, bet daudzām ģimenēm aktuālas problēmas, risināt. Kopdzīves likuma projekts ir izstrādāts pēc Igaunijā pieņemtā Kopdzīves likuma parauga. Tas paredz iespēju nelaulātiem pāriem iespēju pie notāra reģistrēt savu kopdzīvi, kas nodrošinās atbilstošas civilas un administratīvās tiesībās. Papildus tam Kopdzīves likumprojekta iniciatīvā iestrādāts mehānisms, kas paredz arī faktiskā kopdzīvē dzīvojošu pāru tiesības uz valsts aizsardzību.