Viesturs Zeps vēršas pie Tiesībsarga, lai risinātu ilgstošo „pienākumu izpildītāju“ problēmu Rīgas domē

Partijas “Latvijas attīstībai” Rīgas domes (RD) deputātu frakcijas vadītājs Viesturs Zeps aicina Tiesībsargu veidot likumdošanas iniciatīvas, nodrošinot labas pārvaldības principu ievērošanu pašvaldības darbā, kas noteiktu precīzāku tiesisko regulējumu darba attiecībām valsts pārvaldes institūcijās, piemēram, nosakot maksimālo termiņu pienākumu izpildītāja statusam.

Rīgas domes deputāts V. Zeps vērsies pie LR Tiesībsarga, aicinot izvērtēt Rīgas pašvaldībā aizvien biežāk piemēroto praksi – ilgstoši nodarbināt darbiniekus pienākumu izpildītāju statusā, kas faktiski rada milzīgas manipulācijas iespējas attiecībā uz darbinieku no darba devēja puses.

Deputāta rīcībā esošā informācija liecina, ka šobrīd Rīgas domē kā pienākumu izpildītāji strādā teju 40 darbinieki, pie tam, daļa nodarbināto ir augsta līmeņa vadītāji, kuri ir tiešā Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova pakļautībā un ne uz vienu no šiem amatiem ilgstoši nav ticis izsludināts atklāts konkurss.

Kopš 2013. gada Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītāja pienākumus pilda Andrejs Aronovs. Kopš 2017. gada novembra Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumu izpildītāja pienākumus veic Armands Krūze, savukārt, 2016. gada augustā par Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītāju tika iecelts Emīls Jakrins. Vienlaikus, arī Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs Uģis Vidauskis strādā pagaidu statusā kopš 2017. gada septembra.

Ilgstoša atrašanās vāji regulētās darba tiesiskajās attiecībās rada darbiniekiem papildus stresu, neveicina motivāciju, mazina darba efektivitāti un degradē attieksmi pret darba devēju ilgtermiņā.

“Jau pirms gada RD norādīju, ka šāda prakse neatbilst “labas pārvaldības” principiem un var ietekmēt Rīgas domes darbu nozīmīgās jomās. Diemžēl nekāda rīcība jautājuma uzlabošanā no Nila Ušakova nesekoja. Tāpat arī pēc vairākkārtējas komunikācijas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kura nepārtraukti informē par aspektiem, kas nav viņu kompetencē, ir skaidrs, ka nepieciešams precīzāks regulējums šajā jomā”, skaidro Zeps.

Labas pārvaldības eksperti norādījuši, ka “pienākumu izpildītājs” valsts pārvaldē ir juridiski neprecīzi regulēts īstermiņa risinājums, kas tiek izmantots, lai nodrošinātu institūcijas darba kontinuitāti līdz brīdim, kad konkursa kārtībā amatā tiek iecelts pilna laika darbinieks. Šādu pārejas pozīciju izmanto gadījumos, kad nav iespējams īsā laikā sagatavot konkursa dokumentāciju, vai arī nav iespējams vairāku konkursu rezultātā atrast amata kategorijai un kvalifikācijai nepieciešamo speciālistu.

Par šo jautājumu deputāts plāno informēt  arī Valsts darba inspekciju.