Juris Pūce: Pašvaldību referendumos jāparedz iespēja balsot arī elektroniski

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina iedzīvotājiem dot iespēju pašvaldību referendumos ne vien piedalīties klātienē, bet arī balsot elektroniski. Šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā konceptuāli atbalstīti VARAM priekšlikumi Vietējo pašvaldību referendumu likumā. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce:  VARAM par vienu no savām prioritātēm strādājot pie normatīvā regulējuma ir izvirzījusi tādas sistēmas izveidi, kur pilsoniskai sabiedrībai tiek nodrošinātas plašas iespējas iesaistīties pašvaldību darbā un lēmumu pieņemšanā. Priekšlikumi par iespēju piedalīties referendumā elektroniski balsojot būtu mūsdienīgs un loģisks turpinājums jau tādām iniciatīvām kā līdzdalības budžets, tiesības iesniegt kolektīvos iesniegumus un iedzīvotāju valžu iesaiste pašvaldību darbā, ko ministrija paredzējusi pašvaldību likumprojektā. Tie ir soļi, kurus īstenojot tiktu stiprināta pilsoniskā sabiedrība, bez kuras aktīvas līdzdarbošanās nav iedomājama demokrātiska valsts.”

VARAM parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts, “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Artūrs Toms PlešsMums jau šobrīd ir pieejami tehnoloģiskie rīki, lai piedalītos lēmumos attālināti. To labi parādīja darbs Covid-19 krīzē. Pašvaldības būs lielākas, spēcīgākas un atvērtākas iedzīvotājiem. Un būtu tikai loģiski dot viņiem iespēju par vietējiem jautājumiem balsot arī elektroniski.”

Saeimas deputāte Dace Bluķe“Diskusijas par iespēju vēlēt elektroniski Latvijā notiek jau gadiem. Piesaucot principu “soli pa solim”, nekur tālu uz priekšu tā arī neesam tikuši. Vietējie referendumi, kuros būtu iespēja nobalsot arī elektroniski, beidzot dotu iespēju pārliecināties par mūsu spējām reālajā dzīvē. Sabiedrība tam ir gatava.” 

Vietējo pašvaldību referendumu likums Saeimā iesniegts jau 2013. gadā. Tas paredz, ka jau parakstu vākšana par pašvaldības referenduma ierosināšanu notiek elektroniski, tādēļ ministrija rosina likumā iekļaut arī iespēju ne tikai parakstīties par referenduma nepieciešamību, bet arī nobalsot elektroniski, tajā pašā laikā neizslēdzot arī iespēju savu izvēli izdarīt klātienē vēlēšanu iecirknī.

VARAM paredz, ka nobalsošana notiktu, izmantojot Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) balsošanas sistēmu noteiktās darba dienās, savukārt sestdienā notiktu balsošana vēlēšanu iecirknī klātienē. Lai piedalītos referendumā elektroniski, būtu nepieciešams autorizēties, izmantojot drošo elektronisko parakstu. Saeimas komisija šodien vienojās izveidot darba grupu, kas priekšlikumus par elektronisko balsošanu komisijai iesniegs trīs nedēļu laikā.

VARAM izstrādātie likumprojekta grozījumi ir skaņoti ar CVK. Iepriekšējās elektroniskās balsošanas sistēmu ir paredzēts izstrādāt ne vēlāk kā līdz 2023. gada 1. janvārim.

Tev varētu vēl patikt