Publiskā vidē, lielākoties sociālajos tīklos, var vērot dezinformācijas izplatīšanu un viltus ziņas par Covid-19. Satraukumu rada fakts, ka, spriežot pēc cilvēku reakcijas, kas uzzināto izplata arī ārpus interneta vides, daļa sabiedrības tic skaļi popularizētiem meliem, pieņemtām un izdomātām sazvērestību teorijām, bet noliedz pierādītas patiesības.
Dezinformācija Covid-19 krīzē ir viena no lielākajām problēmām. Cilvēki ir noguruši no pandēmijas, turklāt informatīvajā telpā parādās dažādas aizdomīgas teorijas, piemēram, aicinājumi nevalkāt maskas. Tāpat jāņem vērā, ka sociālie mediji mūsdienās ir kļuvuši par “ieročiem” informatīvajā karadarbībā un sociālajā vidē nepārtraukti notiek cīņa par lietotājiem. Šī iemesla dēļ sociālie mediji ir kļuvuši par platformu dažādu sazvērestības teoriju izplatīšanai, kas Covid-19 kontekstā ir ļoti bīstami.
Viltus ziņu izplatīšana par Covid-19 kavē vīrusa ierobežošanu, raisa neskaidrību par cilvēku drošībai svarīgām lietām, šķeļ sabiedrību, kā arī mazina uzticību ekspertiem un liek apšaubīt faktus.
Aizsardzības ministrija (AM) regulāri veic tradicionālo un sociālo mediju monitoringu, analizējot izplatītos naidīgos vēstījumus un iespējamos dezinformācijas mēģinājumus. Runājot par rīcību dezinformācijas izplatīšanas gadījumā, AM pavasarī reaģēja uz publiskajā telpā (bb.lv., theduran.com, lv.baltnews.com) izplatīto viltus ziņu, ka Latvijā ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 20 NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas karavīru. Šī ziņa nebija patiesa, jo tobrīd bija apstiprināti vien divi sabiedroto karavīru saslimšanas gadījumi. Šī viltus ziņa tika atspēkota aizsardzības nozares portālā sargs.lv. NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris, reaģējot uz viltus ziņu, uzsvēra, ka šī informācija ir nepatiesa – tiek izplatīti meli.
Pēc AM un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas reakcijas portāls bb.lv atzina, ka publicētā informācija nav bijusi korekta, savukārt Kanādas raidorganizācija CBC uzteica AM par operatīvi atspēkotiem karavīru apmelošanas mēģinājumiem.
AM ieskatā, viens no veidiem, kā cīnīties ar dezinformācijas izplatīšanos, ir nodrošināt korektu, savlaicīgu un uz faktiem balstītu informāciju. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ esam izveidojuši Baltijā pirmo aizsardzības un drošības jautājumiem veltīto portālu sargs.lv, kura mērķis ir veicināt sabiedrības medijpratību informācijas telpas apdraudējuma jomā.
Tāpat Covid-19 laikā ir svarīgi rūpīgi izvērtēt informāciju un neizplatīt nepārbaudītas ziņas, kas var radīt ļoti negatīvas sekas.
Artis Pabriks, Aizsardzības ministrs