Esmu pārliecināts, ka 2022. gada sākums kļūs par sākuma posmu ilgtspējīgām pārmaiņām Jelgavas novadā, kas uzlabos mūsu dzīves kvalitāti, vairos lepnumu par Jelgavas novadu, stiprinās piederības sajūtu un ar laiku piesaistīs jaunus iedzīvotājus. Dažas ieceres, kas vērstas uz novada iedzīvotāju labklājību un investīciju piesaisti, ir jau iestrādātas jaunajā novada budžetā, citas idejas vēl tiek apspriestas un diskutētas.
Uzsākot darbu Jelgavas novada domes vadībā, viena no manām galvenajām prioritātēm bija novada budžeta pieņemšana. Šis pašvaldības ikdienas dzīvei un attīstībai tik nozīmīgais dokuments bija “aizkavējies” ieilgušas politiskas nestabilitātes dēļ. Šobrīd, kad budžets ir pieņemts, un esmu ar to iepazīstinājis novada iedzīvotājus Facebook tiešraidē, Jelgavas novads atgriežas normālā darba režīmā, pievēršoties nozīmīgākajām problēmām, izaicinājumiem un attīstības iespējām.
Jāuzsver, – šis nav “kārtējais” novada budžets, kas tiek tehniski sagatavots un tehniski apstiprināts bez lielām debatēm un strīdiem. Jaunā dome tajā ir iestrādājusi kvalitatīvi atšķirīgu redzējumu – līdz ar novadu apvienošanu mums jāpanāk administratīvo izdevumu samazinājums, lai pašvaldība strādātu efektīvāk, koncentrējoties uz iedzīvotāju vajadzībām un varētu atteikties no liekā. Šis ir sākums lielākām pārmaiņām visā Jelgavas novadā.
Prioritātes: sociālā joma un efektivitāte
Budžeta divas galvenās prioritātes ir sociālā aizsardzība un spēja nodrošināt pašvaldības finanšu stabilitāti ilgtermiņā. Tas nozīmē pārskatīt funkcijas, padarīt darbu efektīvāku un mazināt administratīvās izmaksas. Budžetā ir plānoti ieņēmumi 48,9 miljonu eiro apmērā (t.i. 1446 eiro uz katru novada iedzīvotāju) un izdevumi 60,5 miljonu eiro apmērā, kur lielākā daļa ir paredzēta izglītībai (45%), teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai (16,6%) un sociālajai aizsardzībai (14%). Veidojot budžetu esam domājuši par deficīta finansēšanu, – novadam te ir labas iespējas gan Eiropas fondu finansējuma piesaistē, gan aizņēmumu veidā un līdzfinansējumā no valsts budžeta.
Budžeta izdevumu daļa objektīvu iemeslu dēļ pieauga par četriem miljoniem eiro, ko veido algu palielinājums pedagogiem, sociālo pabalstu un darbinieku algu izlīdzināšana apvienotajā novadā (bijušie Jelgavas un Ozolnieku novadi), kā arī nepieciešamā energoresursu cenu kāpuma kompensācija. Viens no būtiskiem izaicinājumiem budžeta veidošanas gaitā bija apvienotā novadu finanšu, sociālā atbalsta, kā arī investīciju projektu un ieceru salāgošana, jo agrāk – kādreizējos Jelgavas un Ozolnieku novados – šīs lietas tika plānotas un realizētas atšķirīgi.
Ieguldīsim infrastruktūrā
Novada iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai jau norit un vēl ir iecerēti vairāki apjomīgi investīciju projekti. Nozīmīgākie ir, piemēram, Elejas izstāžu zāles būvniecība, sporta kluba izbūve Kalnciemā, tilta pār Vircavas upi būve (Jaunsvirlaukas pag.), Elejas vidusskolas labiekārtošana, ieguldījumi Ozolnieku sporta skolā un citi. Šogad iecerēts uzsākt arī jaunus infrastruktūras projektus, piemēram, labiekārtot Vircavas pagasta vidusskolas un sporta halles teritoriju, izveidot doktorātu Sesavas pagastā, izstrādāt jaunas pirmsskolas ēkas būvniecības būvprojektu Aizupē un citus.
Apzinoties to, ka ceļu tīkla kvalitāte ir viens no svarīgākajiem jautājumiem novada attīstībai, šogad veiksim visu novada ceļu auditu, lai nākotnē pieņemtu racionālus lēmumus par turpmākajiem ieguldījumiem.
Brīvpusdienas – visiem skolēniem
Iepriekš esmu vairākkārt vērsies pie domes vadības ar aicinājumu nodrošināt brīvpusdienas visiem mūsu novada skolēniem. Tāpēc ir īpašs gandarījums, ka dome atbalstīja budžeta sadaļu, kas paredz visiem skolēniem no 1. līdz 12. klasei nodrošināt brīvpusdienas, kā arī segt transporta izdevumus, piešķirt stipendijas Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas audzēkņiem, kā arī nodrošināt studiju stipendijas pieciem talantīgākajiem Jelgavas novada jauniešiem mācībām augstskolās. Šī, protams, ir tikai daļa no novada plānotajiem ieguldījumiem izglītības jomā, kas līdz ar sociālo aizsardzību ir un būs mūsu prioritāšu galvgalī. Jāpiebilst, ka šajā mācību gadā pašvaldības vispārējās izglītības iestādēs mācās 3508 skolēni, bet pirmsskolas izglītības programmu apgūst 1731 pirmsskolas vecuma bērni.
Ļoti ceru, ka daļa no mūsu bērniem turpinās izglītoties un nākotnē stiprinās Jelgavas novadu kā zinoši jaunie speciālisti. Piemēram, kā ģimenes ārsti, kuru trūkumu novadā izjūtam jau ilgāku laiku. Lai risinātu šo problēmu, budžetā esam paredzējuši 10 tūkstošus eiro profesionālajai stipendijai, kas paredzēta šīs jomas speciālistu piesaistei. Uz stipendiju varēs pretendēt divi rezidentūras studenti, kuri pēc mācībām uzsāks darbu novadā un strādās vismaz trīs gadus.
Runājot par mums tik aktuālo sociālo jomu, mūsu prioritāte būs dažāda veida atbalsts novada iedzīvotājiem. Te var pieminēt pabalstu veselības aprūpei līdz 210 eiro apmērā gadā personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām, atbalstu mājokļa vides pieejamības nodrošināšanai (līdz 6000 eiro vienai personai, iepriekš bija līdz 3500 eiro), kā arī budžetā saglabātos pabalstus par bērna piedzimšanu, pabalstus represētām personām, atbalstu daudzbērnu ģimenēm un pabalstu nozīmīgās dzīves jubilejās.
Veidosim intensīvu dialogu ar cilvēkiem
Būtiska pārmaiņa, kuru esmu iedzīvinājis jau no pirmās dienas, ir komunikācija ar novada cilvēkiem. Mēs būsim daudz atvērtāki un uz cieņpilnu dialogu vērsti. Pirmajā Facebook tiešraidē, kurā tikos ar novadniekiem kā mērs, prezentēju budžetu un atbildēju uz cilvēku jautājumiem. Jautājumu un atbilžu sesija ilga vairāk nekā stundu, kas liecina, ka cilvēkiem ir vajadzīga saruna, ir vajadzīgs kāds, kurš gatavs tiešā veidā uzklausīt aktuālos, sasāpējušos, neskaidros jautājumus. Jau tuvākajā laikā plānojam translēt domes sēdes, kā arī turpināsim reizi mēnesī tikties ar cilvēkiem Facebook tiešraidēs. Jo nekas nevar būt nozīmīgāks par novada cilvēku ieinteresētību un kopīgu iesaisti mūsu dzīves kvalitātes uzlabošanā. Manā skatījumā tieši šī iesaistīšanās ir iecerēto pārmaiņu būtiskākais priekšnosacījums.
Autors: Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs