Visām sabiedriskā sektora iestādēm un uzņēmumiem Eiropā turpmāk būs jānovērtē to spēja elektroniski “sarunāties” pāri robežām. Pirms katra būtiska IT sistēmu iepirkuma vai noteikumu pieņemšanas būs jāveic tā nākotnes sadarbspējas novērtējums.
Par to šodien sarunās vienojās Eiropas Parlamenta un ES Padomes pārstāvji. Parlamentā darbu pie likumprojekta vada un Parlamentu sarunās pārstāv deputāts Ivars Ijabs (Renew Europe).
“Eiropas publiskie pakalpojumi kļūst digitāli, bet bieži vien tādos veidos, kas ir nesavietojami un nav sadarbspējīgi. Jaunajā likumā ir viena vienkārša prasība – pirms tērēt budžeta vai eirofondu miljonus, pārliecinieties, ka tās darbosies pāri robežām, ne tikai jūsu pagalmā. Tas ietaupīs daudz nodokļu maksātāju naudas, kā arī nodrošinās raitākus pakalpojumus cilvēkiem un uzņēmumiem,” saka Ijabs.
Regula definē “Eiropas digitālos publiskos pakalpojumus” – tie ir digitālie pakalpojumi, kas ietver pārrobežu mijiedarbību un ko dalībvalstu vai ES iestādes sniedz cita citai, vai fiziskām vai juridiskām personām.
Šādu pakalpojumu piemēri ir akadēmisko diplomu apmaiņa, transportlīdzekļu datu apmaiņa ceļu satiksmes drošībai, piekļuve sociālās drošības un veselības datiem, tostarp pandēmijas un vakcinācijas apliecībām, akreditācija publiskajam iepirkumam, digitālās autovadītāja apliecības, komercreģistru datu apmaiņa un kopumā visi tie, kuros īsteno “tikai vienreiz!” principu, lai piekļūtu datiem un apmainītos ar tiem pāri robežām.
Sadarbspējas novērtēšanai tiks lietots vienots instruments, kuru izstrādās Eiropas Komisija.
Sasniegtā vienošanās par likuma tekstu vēl ir jāapstiprina Parlamenta plenārsēdē un likuma normas stāsies spēkā no 2025. gada.
Avots: jauns.lv