Vardarbības izskaušana pret sievietēm prasa aktīvu rīcību

2011. gada 11. martā Stambulā Eiropas padome pieņēma konvenciju, kas apliecina, ka vardarbība pret sievietēm ir cilvēktiesību pārkāpums un diskriminācijas forma, kas nozīmē, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ir atbildīgas, ja tās atbilstoši uz to nereaģē. Tā paredz darbības gan profilaktiskā aspektā, mainot stereotipus un attieksmi pret dzimumu lomām, kas padara vardarbību pret sievietēm pieņemamu, gan aizsardzības aspektā, nodrošinot upuru drošību, pietiekamā daudzumā izveidojot patvērumus un bezmaksas atbalsta telefona līnijas, gan arī citos aspektos, kas veicinātu vardarbības pret sievietēm mazināšanu.

Latvijas statistika šajā jomā ir dramatiska – 32 % sieviešu cieš no vardarbības. Tas nozīmē, ka katru dienu pret vismaz 110 sievietēm tiek pielietota kāda no vardarbības formām.

Partijas “Latvijas attīstībai” sieviešu tiesību eksperte, juriste Anda Baidekalna skaidro: “Tā ir tikai aisberga redzamā daļa, jo, ņemot vērā, ka lielākā daļa upuru ir emocionāli saistītas ar varmāku (pāridarītāji ir sieviešu partneri, ģimenes locekļi), par ļoti daudziem gadījumiem netiek ziņots, tāpēc tie statistikā nemaz neparādās.”

Ņemot vērā iepriekšminētos faktus, uzskatām, ka Latvijai bija jābūt pirmajai, kas paraksta Stambulas konvenciju, tādā veidā paužot savu noraidošo attieksmi pret vardarbību pret sievietēm un sieviešu diskrimināciju. Taču realitāte ir cita – tā vietā, lai valsts paustu savu noraidošo attieksmi un realizētu pasākumus, kas uzlabotu dramatisko situāciju, tā ir atstājusi cīņu pret vardarbību pāris nevalstisko organizāciju rokās, kas ar ierobežotiem līdzekļiem un darbinieku skaitu cīnās par sieviešu tiesībām būt brīvām no vardarbības.

Jautājums paliek atklāts – kā tas nākas, ka Latvija savās Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēs vardarbības ģimenē apkarošanu ir izvirzījusi kā vienu no prioritātēm, taču Stambulas konvenciju, kas pozicionētu valsts nostāju vardarbības apkarošanas jautājumā arī starptautiskajā sabiedrībā, nav parakstījusi?

“Partija „Latvijas attīstībai” aicina nekavējoties parakstīt Stambulas konvenciju, jo tas apliecinātu ne tikai valsts politisko apņemšanos, bet arī gribu iesaistīties cīņā pret vardarbību pret sievietēm. Aicinām arī virzīt konvencijas ratifikāciju iespējami ātri, vēlams daudz ātrāk kā paredzētais 2018. gads,” tā partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs Juris Pūce.

Arī ALDE partija, kuras biedru rindās ir arī partija “Latvijas attīstībai”, ir atkārtoti aicinājusi visas ES valstis parakstīt Stambulas konvenciju un iespējami ātri to ratificēt.