Ijabs: Pirms tērēt miljonus jaunām sistēmām būs jāpārliecinās, ka digitālie publiskie pakalpojumi ir savietojami

Visām sabiedriskā sektora iestādēm un uzņēmumiem Eiropā turpmāk būs jāveicina spēja elektroniski “sarunāties” pāri robežām. Pirms katru būtisku noteikumu pieņemšanas vai IT sistēmas iepirkuma valsts un pašvaldību iestādēm būs jānovērtē, vai un kā publiskos pakalpojumus varēs sniegt digitāli. Iestādēm būs jādara viss iespējamais, lai tās varētu raiti apmainīties ar datiem gan ar citām iestādēm, gan cilvēkiem un uzņēmumiem

Par to vakar nobalsoja Eiropas Parlaments, kurš plenārsēdē galīgajā lasījumā apstiprināja Sadarbspējīgas Eiropas aktu – likumu, pie kura darbu vadīja deputāts Ivars Ijabs (Latvijas attīstībai / Renew Europe).

“Digitālie publiskie pakalpojumi bieži vien ir nesavietojami un nav sadarbspējīgi. Jaunajā likumā ir viena vienkārša prasība –  pirms tērēt budžeta vai eirofondu miljonus jaunām sistēmām, pārliecinieties, ka tās darbosies pāri robežām, ne tikai jūsu pagalmā. Tas ietaupīs daudz nodokļu maksātāju naudas, kā arī nodrošinās raitākus pakalpojumus cilvēkiem un uzņēmumiem,” saka Ijabs.

“Piemēram, nodokļu, īpašumu, iedzīvotāju, transportlīdzekļu reģistrus jau sākotnēji jāveido tā, lai tie spēj sazināties ar attiecīgām sistēmām gan savā, gan citās Eiropas valstīs,” debatēs plenārsēdē uzsvēra deputāts.

Tas attiecas arī uz tādiem pakalpojumiem kā akadēmisko diplomu apmaiņa, piekļuve sociālās drošības un veselības datiem, pandēmijas un vakcinācijas apliecībām, akreditācija publiskajam iepirkumam, digitālās autovadītāja apliecības, komercreģistru datu apmaiņa. Informācijas pieprasīšanas principam “Tikai vienreiz!” ir jādarbojas visā Eiropā, pāri valstu robežām.

Jaunā regula definē “Eiropas digitālos publiskos pakalpojumus”, kurus publiskā sektora iestādes sniedz, mijiedabojoties pāri robežām gan cita citai, gan fiziskām vai juridiskām personām. Regula būs saistoša arī tiem digitalizācijas projektiem, kuriem ir atvēlēti desmitiem miljardu Eiropas fondu naudas.

“Patiesībā šiem principiem būtu jābūt spēkā jau gadus piecpadsmit. Bet labāk vēlu, nekā daudz par vēlu,” debatēs teica Ivars Ijabs. 

Publisko digitālo pakalpojumu sadarbspējas novērtēšanai tiks lietots vienots ietvars, kuru izstrādā un uztur Eiropas Komisija sadarbībā ar dalībvalstīm. Valstīs tiks veidotas digitālo pakalpojumu “smilšu kastes” jeb eksperimentālas vides, kurās attīstīt jaunus, inovatīvus publisko pakalpojumu sniegšanas veidus, arī ar mākslīgā intelekta rīku iesaisti.

Eiropas Komisijas Kopīgais Pētniecības centrs ir aprēķinājis uzlabotas sadarbspējas ietekmi. Tā ļautu samazināt laiku, ko iedzīvotāji katru gadu pavada attiecībās ar publisko sektoru, par 25% un par 15 % palielinātos to iedzīvotāju skaits, kuri izmanto tiešsaistes publiskos pakalpojumus. Tā ir miljardos mērāma efektivitāte pilsoņiem un uzņēmumiem. Jaunā regula stāsies spēkā no 2025. gada.

Tev varētu vēl patikt

Ijabs: Valdība nav motors, bet bremze

Šodien partija “Latvijas attīstībai” rīkoja pirmo biedru kopsapulci pēc lieliskā rezultāta nesenajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kur tā ieguva…

Ivars Ijabs. Turpinājums sekos?

Pēdējā laikā mūs ar labām politiskām ziņām pārlieku nelutina. Uz šī fona pirmsvētku nedēļā pozitīvi izcēlās publikācija par…

Ivars Ijabs: Dzīvot klimatam draudzīgāk

Par to, kā dzīvot zaļāk jeb videi draudzīgāk, Praktiskajā Latvietī ne reizi vien rakstīts jau iepriekš. Šoreiz skaidrojam,…